Şekerin Zararları

Çağımızın zehiri, başta obezite olmak üzere tüm hastalıkların kaynağı şeker! Tamam zararlı biliyoruz ama neden ve nasıl öğrenmek ister misiniz?
*Öncelikle şunu bilmekte fayda var doğada bulunan her şeyin ihtiyacımız kadarı faydalıdır. Asıl sorun ise fazla tüketim ve fabrikasyon ürünlerdir, yani beyaz şeker ve doğal olmayan tüm fabrikasyon şekerler. (Şeker: Glikoz, fruktoz, sükroz, laktoz, maltoz, mısır şurubu.. vs.)
*Şeker; şeker kamışı ya da şeker pancarından üretilir ve yaklaşık 1 kg şeker için 10 Kg şeker pancarı gerekir. Diyet listelerinde doğal şekeri fazla olan meyvelerden yerken dahi 1 dilimi geçmeyin dendiğini düşünecek olursak, içerisine toz şeker girmiş ürünlerde vücudumuza ne kadar şeker yüklendiğini siz düşünün. Unlu gıdalarda şeker sınıfında olduğuna göre, şerbetli tatlıları ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Aklınıza gelecek her türlü hazır gıdanın hali ise daha da vahim, şeker artı her türlü kimyasal tatlandırıcı ve katkı maddesi, bir de DNA’sıyla oynanmış mısır şurubu var ki kötünün kötüsü. Ve evet 1 bisküvide bile bunların hepsi var, merketten satın alabileceğiniz aklınıza gelen her türlü gıda bu şekilde maalesef, sonra neden kanser yaygın neden herkes hasta! Etrafınızda belli bir yaşın üzerindeki herkese bakın sağlık sorunu olmayan neredeyse hiç yok.
*Şekerin sebep olduğu hastalıkları tek tek yazmak yerine, başta kanser olmak üzere tüm hastalıklar ( Obezite, tansiyon, diyabet, kollesterol, kalp, alzheimer, ani felç, böbrek, pankreas ve karaciğer yetmezliği, dolaşım ve bağışıklık sistemi bozuklukları, kronik, Kardiyovasküler hastalıklar, çocuklarda gelişim geriliği, hormon dengesizliği, hiperaktivite ve konsantrasyon bozukluğu ) diyebiliriz.
*Vücudumuzda ne oluyorda şeker bu kadar hasara yol açıyor derseniz; Her şey şekeri hücrelere taşımak için pankreasın insülin salgılamasıyla başlıyor ve siz yediklerinizle gereğinden fazla şeker göndermeye devam ettikçe tüm hücrelerde adeta yıkım başlıyor, çünkü ihtiyacından fazlasını kabul etmeyen hücreler insüline karşı direnirken, insülin de hayır ben bu şekeri sana vermeliyim çünkü vücuda sürekli bir şeker akışı var diyor. Hücrede şekere yer bulunamayınca yağ olarak depolanmak üzere karaciğere gidiyor, karaciğer de aynı döngüye girdi mi bir süre sonra o da yağlanmaya ve görevini sağlıklı yapamamaya başlıyor. Sürekli insülin salgılamaktan pankreas zaten çoktan bitap düşmüş. Böylece hem kilo almaya başlıyorsunuz hem de vücudunuzun tüm organları yavaş yavaş bu döngüye girdiğinde saydığımız tüm hastalıklar ortaya çıkmaya başlıyor.
Vücudumuzun şekerle mücadelesi vahim bir tablo gibi resmen, eminim bu tabloyu her gün gözümüzle görebilseydik şekerden vazgeçmek o kadar da zor olmazdı. Zararın neresinden dönsek kar, en azından çocuklarımız için bunu yapabiliriz belki

2018-08-28T21:59:19+00:00