Tuz Neden Zararlı

Tuz, yani sodyum klorür doğada doğal olarak bulunur (deniz tuzu, kaya tuzu, himalaya tuzu). Un ve şeker kadar işlem görmese de yediğimiz sofra tuzları da yüksek ısılarda rafine edilir, kimyasal işlemlerden geçirilir daha faydalı olsun diye iyotlanır. Bu kimyasal bileşenin fazlası vücuttan atılamazsa kanser ve tansiyon başta olmak üzere ciddi hastalıklara sebebiyet verir.
* Diyelim ki doğal, rafine olmamış tuz kullanıyorsunuz yine azı karar çoğu zarar. Vücudumuz için tuz çok önemli, günlük tuz ihtiyacımız ise ortalama sadece 4 gr. Yani, yemeğin tadına bakmadan tuz atıyor ya da fast food ve hazır gıdalarla besleniyorsanız yediğiniz 1 hamburger ya da patates kızartmasıyla bu miktarı tek öğünde geçmeniz muhtemel.
*Gelelim fazla tuzun zararlarına ve nedenine, hipertansiyon, kalp, inme (felç), böbrek yetersizliği, kemik erimesi gibi hastalıkların yanı sıra vücutta suyun fazla tutulmasından kaynaklı ödemlere ve dolayısıyla fazla kilo almanıza sebebiyet verir. Evet tuz vücudumuzdaki suyu tutar, fazlası da daha fazla su demek ve daha fazla kan basıncı demektir. Yüksek basınca dayanamayan kılcal damarlarda zamanla çatlaklar oluşur ve fazla sıvı dokulara taşarak buralarda ödem oluşturur. Kalbinize bu basınç sayesinde gereğinden fazla yük biner ve kalp krizi riski oluşur, böbrekleriniz fazla tuzu atmaya çalışırken iflas edecek duruma gelir ve özellikle beyin damarlarınızda, yüksek basınç sayesinde, baloncuk denilen beyin anevrizması (incelme, zedelenme) meydana gelebilir ki bu da beyin kanaması ve inme (felç) riski demektir.
Sonuç olarak bir tutam tuzdan ne olur demeyin, eğer tuzlu besleniyorsanız, vücudunuz her gün bir mucize gerçekleştiriyor demektir. Vücudunuzun dostu olun ve sağlıklı beslenin. İşe başlamak için de hazır gıdaları kesmek en doğru tercih olacaktır.
*Peki hiç mi tuz tüketmeyelim doğalını nerden bulalım derseniz, himalaya ve kaya tuzu doğaldır ancak, akşam yemeğine eklediğiniz 1 çay kaşığı tuz, günlük tuz ekleme sınırınız olmalıdır çünkü yediğiniz her şeyin içerisinde de doğal olarak tuz bulunmaktadır. Ör; (100 gram için) elma 2 mg. karnıbahar 12 mg. nohut 2 mg. peynir 1000 mg. yumurta 130 mg. ekmek 580 mg tuz içerir.
*Fast food ve hazır ürünlerdeki tuz miktarına örnek ise; Simit 1600 mg. hazır çorba 8400 mg. konserve sebze 1300 mg. kraker 1100 mg. kabartma tozu 11600 mg. şarküteri ürünleri 1100 mg. ketçap 1000 mg. cips 1000 mg. patates kızartması 1200 mg. pizza 3000 mg. şeklinde sıralanabilir.

2018-08-28T21:59:19+00:00