Un ve Unlu Gıdalar Neden Zararlı

Kilo alımının ve obezitenin, şekerle birlikte başı çeken en önemli kaynağı un dosyasını açıyoruz;
Fabrikasyon olan ve pakete giren her şeyin içerisinde olduğu gibi unda da katkı maddeleri mevcut. Raf ömrü uzun olsun, rengi beyaz olsun, daha iyi kabarsın vs. diye içerisine konulan benzoil peroksit (E 928), potasyum bromat (E 924) gibi kimyasalların zararları şöyle dursun, unu yasaklar listesinin baştacı yapan sebep nasıl ve neyden üretildiği.
* Buğday; protein, asitler, çoklu doymuş yağlar, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko ve A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, E vitaminlerini içerir. Zarar bunun neresinde diyecek olursanız işte tam da burada çünkü yediğimiz unda bunların hiçbiri yok.
* Buğdayın, lif, protein, vitamin ve mineral açısından zengin olan tohum özü (ruşeym), ve kepeği ayrıştırılarak sadece endosperm (nişasta) kısmından beyaz un elde edilir. Yani beyaz un = şeker diyebilirsiniz. Glisemik indeksi en yüksek gıdadır, hiçbir besin değeri yoktur, kan şekerinizi aniden yükseltir, insülini arttırır, pankreas ve karaciğerinizi yorar ve tüm hastalıklara davetiye çıkardığı gibi, obezite ve kilo alımının da başlıca sebebidir.
Bir de beyaz un ile yapılan şekerli gıdaları düşünün zarar üstüne zarar. İşte bu yüzden tam buğday unu ve ekmeği tavsiye edilir çünkü besleyici kısımlar atılmadan öğütülerek elde edilen bir undur, tabi doğalını bulabilirseniz:)
Binlerce yıllık şifa kaynağı zeytin sağlığınızı korurken zayıflatıyor da;
Zeytini seviyorsanız şanslısınız, eğer kahvaltıda zeytin tercih etmiyorsanız bugünden itibaren yemeye başlasanız iyi olur, zararın neresinden dönseniz kardır:)
İşte zeytinin vücudunuza faydaları;
* Protein, karbonhidrat, omega 3, omega 6, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyumi folat, niasin, bakır, selenyum ve A, D, E, K vitaminlerini içerir
* İçeriğindeki antioksidanlarla serbest radikallerle savaşır ve kalp damar sağlığınızı korur
* Demir bakımından oldukça zengindir, DNA ve kırmızı kan hücrelerini korur
* Kötü kolesterol düşmanıdır ve kolesterolü dengede tutar
* Kan basıncını dengeler
* Hafızayı güçlendirir, saç, cilt ve tırnak sağlığınızı korur ve güzelleştirir
* Göz sağlığınızı destekler ve katarakttan korur
* Farklı doymamış yağlar kilo vermenizi destekler, yağ hücrelerini uyararak özellikle karın bölgesindeki yağların erimesinde fayda sağlar
* Sindirim sistemin korur, pankreas ve hormon sağlığını düzenler
* Karaciğeri temizler, toksinleri dışarı atar
* Özellikle çocuklar için gelişimi destekler ve kemikleri güçlendirir
Not: Kalori ve yağ oranı açısından daha düşük olan yeşil zeytini zayıflamak isteyenler daha fazla tercih edebilir. Demir ve kansızlık içinse siyah zeytin daha idealdir.
Sağlıkla zayıflıyorum dedirten en önemli besin yoğurt; Diyet yapanlar, ve anneler yoğurdun önemini bilir ancak unutulmamalıdır ki bahsedilen faydalar sadece ev yoğurdu için geçerlidir. Yani bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmaz probiyotikler sadece ev yoğurdunda vardır. Market yoğurtlarının hiçbir faydası olmadığı gibi içeriğindeki katkı maddeleri sayesinde çocuğunuz için zararlıdır da. Bu yüzden çocuk doktorları bebekler için ev yoğurdu önerir.
Şifa kaynağı ve diyetin baştacı ev yoğurdunun faydaları;
* Kalsiyum, protein, karbonhidrat, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, folat, niasin, riboflavin, omega3, omega 6 , C, B6, B12 vitaminlerini içerir
* Zengin kalsiyum kaynağı olan yoğurdu kemik gelişimi için özellikle bebekler, büyüme dönemindeki çocuklar ve menopoz dönemindeki kadınlar mutlaka yemelidir
* Kilo vermeye yardımcı olur, tok tutar, sindirimi kolaylaştırır, yağları yakar ve kasları kuvvetlendirir (aminoasit kaynağıdır). (Diyette ara öğünlerin baştacıdır)
* Antibiyotik etkisinin yüksekliğinden dolayı bir çok ciddi hastalıkta tedavi amaçlı önerilir
* Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besin olarak sizi her türlü hastalıktan korur
* Vücut direncini arttırır ve zindelik verir, beyin fonksiyonlarını geliştirir, hücreleri güçlendirir
* Kan şekeri, kan basıncı ve kolesterolü dengeler, hipertansiyonu engeller, kalp damar sağlığını korur, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir
* Başta kolon kanseri olmak üzere kanser riskini azaltır ve korur
* Bağırsak düzensizliklerini dengeler, ishal ve kabızlığı giderir, zararlı bekterilerden arındırır
Özetle yoğurt her derde deva diyebiliriz, bilinçli bir anne olarak lütfen kendiniz ve çocuğunuz için ev yoğurdunu tercih edin ve etrafınızdaki anneleri de evde yoğurt yapmaya teşfik edin.
Yoğurt hazır gıdadan ziyade, günlük sütten evde mayalanmış olmalıdır. Bu şekilde bakteriler açısından çok daha faydalı olur ”Çünkü, pastörize sütün işlem görmesi nedeniyle yararlı bakteriler kayba uğrar”
(Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Başdiyetisyeni Zerrin Demir Şahin)

2018-08-28T21:59:19+00:00