Beyin En Çok Kalori Harcayan Organ

Beyin gücünün kullanıldığı masa başı işlerde yaşanılan yorgunluk, sürekli acıkma hissi ve atıştırma isteğinin bilimsel açıklaması: beynimiz en fazla enerji harcayan organ.
Yoğun bir tempoda kandaki glikozu 3/4 ‘üne kadar kullanan beyin ani acıkma hissi yaratarak, kan şekerini hızla yükseltecek şekerli besin ihtiyacına neden oluyor.
Beynin fazla çalıştığı durumlar;
Çözüm odaklı çalışma,
Hesap gerektiren işler,
Ders çalışma
Yoğun duygular
(Stres, heyecan, korku, üzüntü…vb.)

Bu da depresif durumlarda sürekli yeme isteğini, ders çalışırken atıştırmayı, zihinsel tempoyla çalışanların yemek saatinden önce yoğun açlık hissetmelerinin nedenini açıklıyor.
Çözüm ise beyni fazla yormamak, sakin kalabilmek. Bunu yapamıyorsanız enerji stoklarınızı daima dolu tutmalısınız. Bu sürekli yemeniz anlamına gelmiyor, eğer beyninizi zorlayan yoğun bir tempoya sahipseniz uzun vadede sindirimi gerçekleşecek bol lifli besinlere, salata gibi çiğ gıdalara, protein gibi emilimi zor ve yavaş gerçekleşen sizi uzun süre tok tutacak yiyeceklere ihtiyacınız var.
Gelelim işin güzel kısmına, sık yemek ya da masa başı bir işte çalışıyor olmakla kilo almaya bağımlı bir hayat arasında doğru orantı yok. Burada, ne kadardan ziyade ne yediğiniz kısmı önemli, aç kalmadan bol lifli gıdalarla beslendiğiniz sürece, bedensel aktivite yapamasanız da beyniniz hatırı sayılır oranda kaloriyi tek başına harcıyor.
Sonuç olarak düşünen, üreten ve çalışan bir insansanız sağlıklı beslendiğiniz sürece kaloriden korkmayın. Beyin gücünü yeterince kullanmadığınız durumlarda metabolizmanızın yavaşladığını da bilmenizde fayda var. Yani dinlenmenin bile azı karar çoğu zarar, yaşamın dengesini yakalayın sağlıkla KAL’ın…

Özge Çarmıkçıoğlu
Annne Bebek Gelişim & Eğitim Danışmanı
#anne #bebek #gelişim #çocukgelişimi #eğitim #kilo #kilokontrolü #kalori#beslenme #sağlık #sağlıklıyaşam #denge #beyin #kalp #enerji #brain

2018-08-28T21:59:19+00:00