DİNLE “N”

“Bilge kişi dinlemeyi yeğ tutar.” Dinlemek ve dinle-n-mek “Tin” kelime kökünden gelir. Tin Eski Türkçe’de ruh anlamına gelir ve ruh her şeyin özüdür.
Kendinizi yorgun hissettiğinizde, şöyle ayaklarımı uzatıp dinlensem dediğiniz zamanlarda gerçekten dinleniyor musunuz?
Dinlenmek için önce dinlemelisiniz, neyi mi? Ruhunuzu, nefesinizi, özünüzü, varlığınızı…

Zihninizin derinliklerindeki sesi duymalısınız. Bedeninizi serbest bırakıp madde olmayana, ruha yönelmelisiniz. Bedeni bıraktığınızda fabrika ayarlarına döner, farkında olmadan kastığınız kaslarınız gevşer ve rahatlarsınız.
Ruhunuzu dinleyin, dinlemek işitmekten farklı olarak anlamak üzere tüm dikkatinizi bir noktaya odaklamanızı, ruhumla, kalbimle, zihnimle açığım ve anlatılanı can kulağı ile duyuyorum, hissediyorum demenizi gerektirir.
Peki siz, gerçekten dinleniyor musunuz, kendinizi can kulağı ile dinliyor musunuz? Yoksa dinlendiğinizi zannettiğiniz, kafanızın bir yığın gereksiz detayla dolu olduğu bedensel duraksamalar mı yapıyorsunuz?

Kendinizi dinlemediğiniz sürece, dinlenmiş sayılmazsınız ve kendinizi dinlemediğiniz sürece başkakarını da dinleyemezsiniz. Öz sesinizi siz duymuyorsanız başkaları da duyamaz!
Dinle(n)meye özel zamanlar ayırın, kendinizi ve değer verdiğiniz insanları öylesine değil gerçekten dinleyin.

Özge Çarmıkçıoğlu
Anne Bebek Gelişimi & Eğitim Danışmanı

#dinle #dinlen #huzur #mutluluk #tin #ruh #nefes #beden #zihin #pilates#yoga #doğa #duy #hisset #yaşa #edebiyat #dilgelişimi #meditasyon #izmir

 

2018-08-28T21:59:19+00:00