Doğum, Hamilelik ve Soru İşaretleri ???

Bebek beklemenin heyecanı, doğum kaygıları, dalgalanan hormon denizi, eski hikayeler, yeni eğitimler ve bir sürü soru işareti ???
Sezaryen ve rutinler, doğal ve normal doğuma yöneliş, değişen doğum hikayeleri ve oranlar, sizce bu geçiş evresinin neresindesiniz? Sorular ve cevaplardan önce bilmeniz gereken bazı verilere sahip olmaz sizi biraz rahatlatabilir. Eski zamanlar ve yeni ihtiyaçlara göre neler değişti, nereden başlamalısınız?
1.) EĞİTİM
Teorik bilgi ve eğitimler; öncelikle içerisinde bulunduğunuz süreç hakkında konuya hakim kişilerden, kitaplardan veya videolardan bilgi edinmelisiniz. Bilmemek korkularınızı arttırır ve doğru ya da yanlış her söylenenden etkilenmenizi sağlar. Hamileliğiniz boyunca ve doğumda psikolojiniz çok önemlidir çünkü hormonlarınız ruh halinizden etkilenir. Hormonlarınız, gebelik sürecini, doğumu ve metabolizmanızı doğrudan etkiler.
2.) PRATİK
Teoriden sonra mutlaka pratiğe geçmelisiniz, bilgilerinizi uygulamadığınız sürece bir işe yaramayacağını unutmayın. En iyi zaman en erken zamandır, mümkünse gebelikten önce vücudunuzu hazırlamaya başlayın, çünkü hormonlar yine baş rolde! 9 Ay boyunca zaman ilerledikçe fiziki yapınız ve ruh haliniz değişir bu değişim başlamadan önce gerekli egzersizlerle ve beslenme düzeniyle hazırlanmak işinizi kolaylaştıracaktır.
3.) EN İYİ EKİP
Her şeyin mükemmel olmasını istemek en doğal hakkınız, bu rahatlamanız ve güvende hissetmeniz için önemli bir detay ama unutmayın ki baş rol sizsiniz! Sizin bedeniniz, yaşam tarzınız, düşünceleriniz hatta aldığınız nefes bile her konuda belirleyici. Tercih sahibi, karar mekanizması, yöneten, değiştirebilen, seçen, isteyen ve yapan sizsiniz ve bebeğiniz tüm bu süreçte sizinle bir.
4.) ESKİ – YENİ
Eski hikayeler her zaman kötü değildir.. Biraz eskiyi hatırlayın, çamaşır, bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi, televizyon, telefon, olmayan zamanlar o kadar da eski değil. İnsan gücünün kullanıldığı zamanlarda, işleyen demir ışıldar misali annelerimizin fiziksel kas yapısı doğumu kolaylaştıracak düzeyde güçlü ve esnekti. Teknoloji nedeniyle şu an maruz kaldığımız psikolojik baskıya ve beyin yorgunluğuna da sahip değillerdi.
5.) DÖNEMSEL İHTİYAÇLAR
Arabalar, asansörler, her işi yapan makineler, masa başı işler, sosyal medya uyaranları yüzünden, bedensel yönden zayıf, beyin kapasitesi tamamen dolu, bilgi karmaşası içinde, her şeye sahip gibi görünen ama asıl olması gerekenlere sahip olmayan bedenlerle hamile kalıp son anda sınava çalışmaya çalışan öğrenciler gibi panik yapıyoruz. Yapılması gereken şey ise biraz doğallaşmak sakinleşmek, beyin yoğunluğuyla değil fizik yoğunluğuyla çalışılan insanların zamanındaki gibi biraz normalleşmek. Büyük şehirde masa maşı çalışan insanların köylere yerleşmek gibi bir lüksü yoksa fiziksel egzersizlere ve meditasyon gibi sizi sakinleştirecek yöntemlere dönemin ihtiyacı olarak yer açmanız gerek. Bilmek ve uygulamak arasında çok fark olduğunu unutmayın.
6.) ZAMAN
İşte önemli bir detay daha, unutmayın ne kadar erken o kadar iyi. Alışmanız, özümsemeniz, uygulamanız, güçlenmeniz, ektiğiniz tohumların sonuçlarını görmeniz zaman alacak uygulamalardır. Hamileliğiniz boyunca sağlıklı bir bedene ve psikolojiye sahip olmak bu süreç boyunca bebeğinizin gelişimini an be an etkiler ve sizi sağlıklı bir doğuma adım adım yaklaştırır. Bebeğinizin gelişim evresi sizin de değişim evrenizdir. Değişim zamanla yavaş yavaş gerçekleşir.
Başlamak için beklemeyin, sağlıklı beslenmeye, egzersiz yapmaya, kendinizi dinlemeye ve derin nefesler almaya ne kadar erken başlarsanız sonuçları sizin ve bebeğiniz için o kadar verimli olacaktır.
Sevgilerle…

Özge Çarmıkçıoğlu
Pilates & Yoga Hamilelik ve Doğum Sonrası Eğitmeni

2018-08-28T21:59:19+00:00