Doğumun Senfonisi: Kaslar ve Duygular

Doğum bir kas eylemidir, ancak kaslarınız da dahil olmak üzere fiziksel tüm işleyiş hormonlar yani duygular tarafından yönetilir.
Doğuma çok iyi hazırlandınız ama rahim ağzı açılmıyorsa
Rahim ağzı açık ama doğum yavaş ve ağrılı ise
Saatlerce beklediniz ama ilerleme yavaşsa
Kasılmalara dayanıyorsunuz ama anne ve bebek fazla yorulmamalı ise

Kafa karıştıran senaryolar içinden çıkılamaz görünüyorsa, bilmeniz gereken sadece birazcık anatomi 
Rahim kasları düz kaslardır ve otonom çalışır. Düz kasları tek bir şekilde etkileyebilirsiniz, sevinç, heyecan, korku, gibi yoğun duygular hormon salgılarınızı değiştirir ve vücudun otonom çalışan organ kaslarını etkiler. Yani huzurlu, güvenli ve sakin hissetmiyorsanız rahim ağzı gevşeyemez ve saatlerce açılmasını bekleyebilirsiniz.
Doğum başladı ama ne yapacağınız konusunda bilgi eksikliği ve endişeleriniz varsa, korku duygusuyla çizgili yani istemli kasları kasabilirsiniz. Pelvic taban kaslarını kasmanız doğumu zorlaştırarak ağrı hissinin artmasına neden olabilir.
Duygularınız saniyenin 1/10’u kadar kısa bir sürede vücudunuzun tüm işleyişini değiştirir. Rahim kasları da dahil olmak üzere tüm kaslarınızı gevşetmek ya da kasmak, tekniği bildiğiniz sürece çok kolaydır.
Doğum öncesi egzersizler sizi o ana hazırlar. Doğum anında stres ve kaygı yaşamamak için bilgi, güven ve sakinlik karışımına ihtiyacınız var. İşin güzel yanı ise bu karışım sizi çözülemez görünen durumlardan anında kurtarır. Sakin nefesler saatlerce açılmayan rahmi dakikalar içerisinde gevşetebilir.

Hamilelik süresince, güç ve gevşeme egzersizleriyle kaslarınızı ve duygularınızı doğum anına hazırlayın. Kendinize ve ekibinize güvenin, sakinleşin ve size tüm bunları hatırlatacak, sevdiğiniz birinden destek alın.
Doğum anı, güçlü ve esnek kasları aynı anda kullanmayı gerektirir. Hayatın başlangıcı mükemmel bir denge içerir. Bedeninize iyi bakıyor, sağlıklı besleniyor ve spor yapıyorsanız gerisini ona bırakın. Çünkü anatomik olarak doğuma kodlanmış bir bedene sahipsiniz.

Özge Çarmıkçıoğlu
Anne Bebek Gelişim & Eğitim Danışmanı

#anne #bebek #hamile #gebe #doğum #doğumahazırlık #normaldoğum#pilates #yoga #izmir

2018-08-28T21:59:19+00:00