Enerji Her Şeydir

Enerji Seviyeniz hayatınızı belirler. Enerjik misiniz, yoksa çabuk mu yoruluyorsunuz? İsteksiz ve karamsarsanız, kolay kilo alıyor, aldığınız kiloları zor veriyor ve kendinizi yeterli miktarda enerjik hissetmiyorsanız, metabolizmanız yavaş çalışıyor demektir.

Peki metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz. İlkokul bilgilerinden hücre yapısını ve enerji üretimini hatırlayın. Yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için hücreler enerji üretir, verimli enerji üretebilmek için de glikoz ve oksijene ihtiyaç duyar. Doğru beslenmenin, doğru nefesle birleşmesi gerekir. Oksijen seviyesini yükseltmenin en iyi yolu nefes egzersizi yapmaktır.

Nefes egzersizleriyle oksijen seviyenizi yükselttikten sonra, hücre içerisinde enerji üreten mitokondri organellerinin sayısını da yükseltebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, kas yoğunluğunu arttırmaktır. Mitokondriler en fazla kas hücresinde bulunur, dolayısıyla kaslarınızı çalıştırarak vücudunuzun enerji santrallerinin sayısını arttırabilirsiniz.

Gelelim kaslarınızı en etkili şekilde nasıl çalıştırabileceğinize. Yazının başında da söylediğimiz gibi doğru nefes ve oksijen seviyesi önemli. Spor yaparken daha fazla oksijene ihtiyaç duyarız, nefesinize dikkat etmezseniz çabuk yorulursunuz ve amaçladığınız hedefe ulaşmanız zaman alır.

Nefes kontrolüyle uygulanan ve yorucu olmayan bir tempoyla yüksek enerji seviyesine ulaşmanızı sağlayan en etkili egzersiz yöntemi pilatestir. Pilates, nefesle birlikte vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırır. Yağ hücrelerini azaltarak sıkılaşmanızı, sağlıklı ve formda görünmenizi sağlar. Egzersizler nefes kapasitenizi yükselttiği için günlük nefeslerinizde de oksijen seviyeniz yükselir.

Enerji seviyenizi yükselterek, hastalıklardan korunabilir ve kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Enerjiye en çok ihtiyaç duyan beyin ve kalp gibi organların çalışma potansiyellerini yükseltmek, öğrenme, hafıza gibi zihinsel yeteneklerin yanı sıra, pozitif düşünce ve stresten arınma gibi ruhsal alanlarda da rahatlık ve zindeliğin kapılarını açacaktır.

Sonuca gelirsek, işleyen demir ışıldar. Bedeniniz güçlendikçe daha fazla enerji üretir, daha fazla enerjiyle de daha fazla güçlenir. Bu döngüye girerek yaşam kalitenizi gün geçtikçe yükseltebilirsiniz. Sağlıklı yaşam için, nefesi ve nefesin kullanıldığı pilates gibi egzersizleri keşfedin, enerji seviyenizi kendiniz belirleyin…

Özge Çarmıkçıoğlu

Kişisel Eğitmen Pilates & Yoga

Anne Bebek Gelişim Danışmanı

 

 

2018-08-28T21:59:19+00:00