GÜN IŞIĞININ BİLİMSEL ETKİSİ

Açık hava ve gün ışığının faydaları, D vitamini’ninden çok daha fazla. Sıkılınca dolaşmak, uykunuz gelince biraz temiz hava almak, nefesle zindelik ve d vitaminiyle güçlü kemikler, gün ışığına ve açık alanlara neden bu kadar ihtiyacımız olduğunu ve neden bize bu kadar iyi geldiğini hiç düşündünüz mü?

Güneşli bir hava, masmavi gökyüzü, bembeyaz bulutlar, mavi – yeşil bir deniz, yemyeşil çimler. İşte çok önemli bir detay, doğanın renkleri insanın duygularına iyi geliyor. Mavi, yeşil ve sarının, parlak açık tonları, sağlık, mutluluk, enerji ve huzuru simgeliyor. Bu renklerin yoğun ve geniş bir alanı kapsaması duyuları pozitif yönde uyararak mutluluk hormonlarının salgılanmasına ve rahatlamaya yol açıyor.

Açık ve temiz havada alınan nefesler, kapalı ortamlara göre vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlar. Akciğerlerinizi tam kapasite çalıştırmayı başardığınızda, beyniniz ve tüm organlarınız da aynı oranda en verimli seviyeye ulaşır. Bu da düşünme, anlama, çözüm üretme gibi yeteneklerde artış, kalbin daha iyi kan pompalaması ve enerji üretiminde artış demektir. Her şey tam kapasite çalıştığından, kendinizi mükemmel hissedersiniz.

Gelelim en önemli bilimsel detaya, tüm bunlara evinizin içerisinden de sahip olabilirsiniz. Güneş gören, doğayla baş başa bir ev büyük oranda size kendinizi iyi hissettirir, ama yine de balkona ya da bahçeye mutlaka çıkmak istersiniz. Bunun nedeni çevrenizi saran hiçbir engel olmadan doğayla bütünleşmek istemeniz, çünkü siz doğanın bir parçasısınız.  Evrende var olan her şey, atomların ve hücrelerin belli bir oranda bir araya gelmesiyle oluşur. Evrenin enerjisini ve frekansını yakalayabilmek için onunla aranızda duvarlar olmaması gerekir. Atomların en yoğun halde birbiri ile etkileşimde olduğu katı maddeler, duvarlar, betonlar, metaller, iç içe binalar ve yaşam merkezleri içerisinde doğa ile bağlantınız kesilir ve adeta dalından koparılmış bir çiçek gibi solgun görünürsünüz. Depresif ruh hali, can sıkıntısı, anlama ve karşılıklı insan ilişkilerinde, iletişimde zayıflama görülür. İnsan yapımı, yoğun kütleli maddelerden sıyrılarak açık havaya, organik bileşenlerin gaz halinde birbiri ile karışabildiği, ait olduğunuz ortama çıktığınızda ise aldığınız her nefeste evrenin enerji dolu karışımı ile bütünleştiğiniz için, bedeninizin sağlıklı işleyişi, duygularınız ve düşünceleriniz pozitif yönde anında değişim gösterir.

Gün içerisinde kapalı alanlarda sık bulunuyorsanız, farklı bakış açısına, rahatlamaya, iyi düşünmeye ve iyi hissetmeye ihtiyacınız olduğunda, açık havaya çıkmaya daha çok özen gösterin. İlk dakikalardan itibaren, iyi ki çıkmışım, değişiklik oldu, iyi geldi gibi cümleleri kuracağınızdan emin olabilirsiniz. Açık havada iyi hissetmenizin bilimsel nedenlerini artık bildiğinize göre, şu andan itibaren bilinçaltınız sizi temiz havada yürüyüşlere daha fazla yönlendirecektir. Gün ışığından faydalanabileceğiniz her fırsatı değerlendirerek sağlıklı yaşam döngüsüne daha rahat girebileceğinizi unutmayın.

2018-08-28T21:59:18+00:00