40. Haftada Doğumu Beklemek

9 Ay boyunca heyecanla ve sevgiyle beklediniz. Tahmini doğum tarihine ulaştınız, son kontroller de tamam. E ne zaman gelecek bu bebek?
İşte tam da bu noktada durmanız gerekiyor. Çünkü; endişe, merak, heyecan ve kaygı gibi stres hormonları sabırla beklediğiniz “O anı” geciktirebilir.

 • Miyadında bir bebek, yani sağlıkla doğabilecek düzeye ulaşmışlık 38-42 hafta arası olarak kabul edilir ve genellikle doğum bu zaman aralığında başlar. Ortalama 40 hafta yani halk arasında bilinen 9 aylık süreç, 2 haftaya kadar ileri geri oynayabilir.
 • Doğumu başlatan hormonlar, duygulardan ve fiziksel hareketlilikten etkilenir. Burada dikkat etmeniz gereken kısım doğuma değil yaptığınız işe odaklanmanızdır. Yani yürüyüş, masaj, nefes, ev işi ya da dinlenme anı, her ne yapıyorsanız sadece ona odaklanın ve gerçekten keyif alın.
 • Aklınızda acabalar varsa yaptıklarınıza konsantre olamıyor sürekli doğumun ne zaman başlayacağını düşünüyorsanız bu durum biraz strese yol açabilir. Stres olduğunuzda ise doğumu başlatan hormonların doğal dengesi bozulur ve vücudunuzun her yerindeki işleyişle birlite, açılma diye tabir edilen rahim ağzı yumuşaması da bu durumdan etkilenir.
 • Stres aynı zamanda kasları kasarak ağrı hissetmenize neden olur. Rahminizin de bir kas olduğunu unutmayın ve rahat bir kasılma eylemiyle doğumu başlatması için sakin kalmaya özen göstererek bedeninizin ritmini yakalayın.
 • Stresten ve sürekli doğumu düşünmekten nasıl kurtulabilirsiniz?
  Öncelikle doktorunuzla konuşun. Sizin ve bebeğinizin sağlık durumu yerindeyse gün saymaktan vazgeçerek beyninizi rahat bırakın.
  Aklınıza takılan soruları ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşarak rahatlayın. Her şey yolundaysa keyfinize bakın.
 • Kendinizi kandırmayın, gerçekten keyfinize bakın. Doğumu ve her türlü fizyolojik faaliyeti yöneten beyninizi gereksiz yere meşgul etmeyin. Bir işi özenle yapmaya çalışırken birilerinin sizi sürekli çekiştirmesini istemezsiniz. Beyniniz de bunu istemez, çünkü her günkü işleyişten daha özel bir şeye hazırlanıyor. Kendinize ve bebeğinize destek olmak için yapabileceğiniz en iyi şey sakin nefeslerle gevşemektir. Doğum gibi ekstra enerji isteyen bir duruma ekstra oksijen gerekir. Derin nefesler aynı zamanda kaslarınızı da gevşetir ve evet rahim ağzı da buna dahil.
 • O halde ayaklarınızı uzatın ve bol bol dinlenin. Ne de olsa kısa bir süre sonra buna pek vaktiniz olmayacak. Bu dinlenme anlarında bebeğinizle konuşarak da oksitosin hormonu salgılayabileceğinizi unutmayın.
  Sevgiyle kalın…

Özge Çarmıkçıoğlu
Pilates Yoga Eğitmeni
Anne Bebek Gelişim Danışmanı

2018-08-28T21:59:18+00:00