DURUŞUNUZU DÜZELTİN

Kronik ağrıların ve can sıkıntısının nedeni yanlış duruşunuz olabilir. Postür bozukluğu siz farkında olmadan bedeninizdeki doğal işleyişi bozar.
Zaman içerisinde artan ağrılara, özellikle göbek bölgesinde biriken yağlara ve isteksiz bir ruh haline sahipseniz duruşunuzu düzelterek iyileşebilirsiniz.
Omurganın doğal duruşunun uzun süre bozulması, boyun, sırt ve bel bölgesinde kalıcı ağrılara sebep olurken, uzun süreli duruş bozukluğu boyun düzleşmesi ve fıtık gibi hastalıkların da ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır.
Kaburgaların öne eğik ve kapalı duruşu nefes kapasitenizi de etkiler. Akciğerler için genişleyecek yeterli yer olmaması daha az oksijen ve daha yavaş metabolizma hızı demektir. Bu da zamanla kilo almanız ve kilo vermek için zorlanmanız anlamına gelir.
Ağrılar ve yetersiz nefes stres hormonlarını salgılar. Hormonal dengesizlik, stresli, isteksiz, gergin ve sinirli olmanızı sağlar. Sürekli kasılan kaslar ağrıları kalıcı hale getirirken, duruş bozukluğunu da zamanla sabitler.
Bu durumu tersine çevirmenin tek yolu, nefes egzersizleri ve fiziksel egzersizlerdir.
Gün içerisinde dik durmaya ve aklınıza geldikçe derin nefesler almaya özen gösterin. Postür bozukluğunun seviyesine göre yapacağınız egzersizlerin miktarı değişecektir. Kaslarınız esneyip güçlendikçe zamanla duruşunuz da düzelir.
Nefes alabilmek için akciğerlerinize yer açın, kaburganızı öne kapatarak oturmayın ve her gün en az 10 dakika derin nefes egzersizi yapın. Uykudan önce evde yapacağınz nefes meditasyonu da büyük ölçüde işe yarayacaktır. Fiziksel gevşemenin tam olarak sağlanabilmesi için zihinsel rahatlamanın da önemli olduğunu unutmayın.

Sevgilerle…
Özge Çarmıkçıoğlu
Pilates Yoga İzmir

2018-08-28T21:59:18+00:00