BESLENME VE EGZERSİZ

Beslenme mi daha önemli egzersiz mi ? Sağlıklı yaşam için her detay önemli.
Zihinsel beceriler, zindelik ve psikoloji nefesle doğru orantılıdır. Güçlü ve esnek kaslar, ağrısız ve formda olmanızın yanı sıra günlük hareketleri daha kolay yapmanızı sağlar. Egzersiz, güçlü kemikler, kan dolaşımı ve sağlıklı bir kalp için gereklidir.
Bedeninizi, çalıştıkça kapasitesi artan mükemmel bir makina gibi düşünün. Bu makinanın her bir parçası yediğiniz besinler tarafından oluşturulur. Yani bir kası güçlendirmeden önce o kası oluşturacak proteine ihtiyaç vardır.
Nefes için de aynı şey geçerlidir. Egzersizlerle akciğer kapasitenizi yükseltip daha fazla oksijen alabilirsiniz; ancak o oksijeni kanda taşıyan alyuvar hücrelerinin de yeterli düzeyde olması gerekir. Alyuvarlar protein ve demirden oluşur, ayrıca çeşitli yağlar, vitaminler ve minarellerle etkileşim oluşturularak bağlar desteklenir.
Vücudumuzdaki tüm besinler sıvı yolla taşınır ve hücrenin yapısının büyük çoğunluğu sudur. Bu yüzden su tüketimi vücut sisteminin doğru işleyişi için çok önemlidir
Kan hücrelerini, kemikler oluşturur. Güçlü kemikler için ağırlıklı egzersizler tercih edilirken, kemik oluşumu için beslenmede de kalsiyum, D ve C vitaminlerini almaya dikkat edilmelidir.
Sonuç olarak, beslenme ve egzersiz birbirini tamamlar. Doğru beslenmek büyük oranda ilk koşuldur. Egzersiz yapmak, düzenli uyku ve stresten uzak durmak sağlıklı bir yaşam için gerekli ön koşulların devamını oluşturur.

Sevgilerle…
Özge Çarmıkçıoğlu
Pilates & Yoga İzmir

2018-08-28T21:59:18+00:00