SICAK HAVALARDA HAMİLELİK

Sıcak havalarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta vücut ısınızdır. Gebeliğin sağlıklı bir şekilde devamını sağlayan hormonlar belirli bir ısıda düzenle çalışır. Bu yüzden ısı artışlarına maruz kalmamak ve bol su içmek önemlidir.
Doğumu kolaylaştıran egzersizlere gelince. Sıcak havalarda ve özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında ideal sıcaklıktaki ortamlarda terlemeden egzersizlere devam edebilirsiniz.
Nefes egzersizleri, kendinizi yormadan yapabileceğiniz ideal egzersizlerdir. Derin nefes meditasyonlarıyla, vücut ısınız dengeleneceğinden kendinizi sıcak havalardan daha iyi koruyabilirsiniz.
Su ve meyveler başta olmak üzere beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Kendinizi gereksiz işlerle yormayın ve nefes nefese kalmamaya özen gösterin.
Çok sıcak hissederseniz soğuk bir su şişesini hafifçe teninize dokundurarak ısı dengenizi ayarlamaya çalışabilirsiniz. Ilık ve serin bir duş da işe yarayacaktır. Sırt üstü yatmak (ilerleyen aylarda sırtınızı yastıkla desteklemelisiniz) ya da ayakları uzatarak oturmak vücudun fazla enerji harcamasını ve dolayısıyla ısı artışını da önleyecektir.

Sevgilerle…
Özge Çarmıkçıoğlu

2018-08-28T21:59:18+00:00