HAMİLELİKTE FAZLA KİLO ALMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Normal doğum istiyorsunuz ama gebelikte alınması gereken ideal kilo oranını çoktan geçtiniz. Peki şimdi ne yapmalısınız?
Böyle bir durum yaşıyorsanız strese girmeden çözüm seçeneklerini değerlendirin; çünkü durumu düzeltebilirsiniz.
1. Hamilelikte alınması beklenen 12 kg ortalama bir değer olsa da, aşırı kilo artışı beraberinde birçok sağlık sorununu ve iri bebek riskini getirir. Bu yüzden baştan önleminizi alın ve ilk haftalara iyi başlayın.
2. 24-25. Haftalara kadar yavaş ilerleyen kilo alımı 30. Haftadan sonra daha hızlı ilerler. Ay ay alınması gereken kilo miktarı, boy kilo dengenize göre ortalama olarak bellidir. Bu miktarı aşarsanız, doktorunuz bunu size belirtecektir.
3. 25-30 Hafta arası beklenmedik bir şekilde fazla kilo aldıysanız stres yapmayın; çünkü stres daha fazla yemenize neden olurken metabolizmanızı yavaşlatarak daha çok kilo almanızı sağlar.
4. Kurabiye, börek, pasta, tatlı gibi yiyeceklerden uzak durarak, sağlıklı pişirim yöntemleri ile ev yemeklerini tercih edin ve doğal beslenin. Durumunuz ciddi seviyelerde ise doktorunuzun diyetisyen önerisine uyarak kilo alımını dengeleyin.
5. Az ve sık yemeyi tercih edin. Azalan mide kapasitesi yüzünden mide yanması ve reflü gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız öğün sayısını yükseltip, bir öğünde yediğiniz miktarı azaltabilirsiniz. Kızarmış ve tuzlu gıdalardan uzak durarak, haşlama ve ızgara yiyecekleri bol salatayla tercih etmeniz sağlıklı bir seçim olacaktır.
6. 40. Haftaya kadar zamanınız var, diyetisyen kontrolünde bir diyetle, aldığınız fazla kiloları verebilir ya da aşırı kilo alımını durdurabilirsiniz. Sağlıklı beslendiğiniz sürece bebeğiniz kilo kontrolünden olumsuz etkilenmez ve düzenli kilo alımına devam eder. Aylık kontrollerde bebeğinizin kilosu sizi rahatlatacaktır.
7. Düzenli egzersizi ve bol nefesi unutmayın. İyi bir egzersiz programıyla metabolizmanızı düzenleyebilirsiniz. Nefes egzersizleri ve meditasyon sizi stresten uzaklaştırarak aşırı yeme isteğinizi önleyecektir.

Sevgilerle…
Özge Çarmıkçıoğlu

2018-08-28T21:59:18+00:00