SİGARAYI BIRAKMANIN EN KOLAY YOLU

Sigara bağımlısı olmak zorunda değilsiniz. Sigara, aşırı yeme isteği ve benzeri alışkanlıklardan sadece nefes alarak kurtulabilirsiniz. Pilates nefes terapisi ile bedeninizin doğru nefesini öğrenerek, enerji kapasitenizi yükseltin, kurtulmak istediğiniz alışkanlıklara veda edin.

Nefes egzersizleri bedeninizi değiştirir. Kaslarınızın gücünü, organlarınızın işleyişini ve beyninizin çalışma kapasitesini. Düşünce tarzınızı, psikolojinizi ve davranışlarınızı da. Bedeninize giren oksijen, tıpkı bir arabanın yakıtı gibi enerji düzeyinizi belirler. Ne kadar enerjiniz varsa, yaşamsal faaliyetleriniz de o düzeyde çalışır, düşünme yetenekleriniz de buna dahil. İradeniz, özgüveniniz, azminiz, stres yönetiminiz, hepsi aldığınız nefese bağlı olarak değişir.

Peki, bu nasıl olur? Nefes kapasitesi, yani alınan oksijen miktarına göre, hücrelerde enerji üretilir. Beynimiz, enerjiye en fazla ihtiyaç duyan organdır. Düşük enerji seviyesi, sürekli yeme isteği, uykusuzluk, halsizlik, isteksizlik, depresyon gibi sonuçlara yol açar. Sürekli olarak düşük kapasitede nefes alıyor ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Beyin, tüm organları otonom olarak yönetirken aynı zamanda düşünme, öğrenme ve karar verme mekanizması olarak çalışır. Yeterli miktarda enerji olmadığında ise, bu fonksiyonlardan bazıları yavaşlar. Düşünce, anlayış, algı, karar verme, irade, öfke kontrolü gibi kişiliğinize ve alışkanlıklarınıza bağlı çoğu tutum, aslında beyninizin enerji düzeyine bağlıdır. Bugün kendimi iyi hissediyorum ya da hissetmiyorum demeniz, kararlı ya da isteksiz olmanız, keyifli ya da sinirli olmanız, bedeninizdeki enerjinin dışa yansıyan sonuçlarıdır.

Enerji düzeyinizi etkileyen en hızlı değişken nefesinizdir. Akciğer kapasitesini yükseltmek, anatomik olarak doğru nefesi bilmek ve nefes egzersizlerini doğru yapmak, nefes sırasında daha fazla oksijen almanızı ve kirli havayı daha iyi boşaltmanızı sağlar. Bu da bedensel ve zihinsel fonksiyonların en iyi düzeyde çalışması demektir. Sonuç olarak, bedeniniz, psikolojiniz ve düşünceleriniz, nefesle yönetilebilir. Nefesinizi doğru kullanıyorsanız, istediğiniz her konuda belirli bir davranışı alışkanlık haline getirebilir ya da alışkanlıkları bırakabilirsiniz.

2018-09-03T15:49:03+00:00